Preview Mode Links will not work in preview mode

Atak Rosji na Ukrainę. Podcast Onetu


Feb 27, 2022

Zablokowane zostały strony internetowe rosyjskich urzędów, przede wszystkim serwis Kremla. Kto za tym stoi? - Ciężko stwierdzić, kto bezpośrednio stoi za tymi wszystkimi atakami. Pamiętajmy, że chwilę wcześniej zostały zablokowane strony internetowe urzędów ukraińskich - mówi w rozmowie z dziennikarzem Onetu Kamilem Dziubką ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Łukasz Jachowicz.
 
- Ja traktuję hakera jako człowieka, który jest niekoniecznie włamywaczem, ale jest ciekawym człowiekiem świata; domagającym się często sprawiedliwości, znającym technikę i potrafiącym ją wykorzystać. Kiedy ludzie z całego świata zobaczyli, że Goliat zaatakował Dawida, że wielka Rosja zaatakowała słabszą Ukrainę i że Rosja zaczęła działać w cyberprzestrzeni, mogą na przykład uruchamiać oprogramowanie, które cały czas łączy się z serwerami rosyjskimi czy Gazpromu. Nawet jeśli sami ci ludzie nie mają żadnych umiejętności, mają specjalne programy, przez które te serwery padają - tłumaczy. Dodaje, że są też w sieci specjaliści, którzy wykradają dane.
 
Ekspert zwraca uwagę, że Rosja świetnie radzi sobie z rozpowszechnianiem fałszywych informacji już od 1917 r., kiedy powołano specjalną instytucję, która zajmowała się dezinformacją. - Teraz mają o wiele lepsze narzędzia - podkreśla.
 
Dopytywany o to, kto wygrywa obecną wojnę w sieci, Jachowicz zauważa, że jest to ciężko zmierzyć, ponieważ nie do końca wiemy, co dzieje się na polu rosyjskim. Jednak jak zauważa: - Widać, że Rosjanie szykują się do wzmocnienia swojego komunikatu na rynku wewnętrznym, bo odcinają Twittera, Facebooka, niezależne media.