Preview Mode Links will not work in preview mode

Atak Rosji na Ukrainę. Podcast Onetu


Feb 26, 2022

- Powinniśmy mówić o tym, co musimy zrobić, żeby zdemontować reżim Putina. Jak zrezygnować ze współpracy z Rosjanami. Gospodarka rosyjska powinna im się zwalić na głowę, aby zadusić w ten sposób reżim putinowski - mówił w "Onet Opinie" Witalij Portnikow, czołowy ukraiński komentator. Gośćmi programu byli również Michał Broniatowski (POLITICO) oraz prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie UW).
- Jeżeli Ukraina upadnie, to następne będą sprawy Kaukazu i Azji Środkowej. Efekt byłby taki, że Putin niebyły prezydentem Federacji Rosyjskiej, ale całej Unii Euroazjatyckiej. Pytanie, czy Ukraina byłaby włączona na zasadzie leninowskiej, czy stalinowskiej, czyli jako integralna część Rosji. Doszłoby do likwidacji państwowości ukraińskiej - powiedział Portnikow. - Polacy i Ukraińcy doskonale wiedzą, co to znaczy utracić państwowość - dodał politolog.
- Dwa dni temu zawaliła się cała konstrukcja pokojowego współistnienia świata, która powstała po II wojnie światowej. Mamy inne realia, w których jest groźny przeciwnik - mówił Michał Broniatowski. - Świat zwrócił się przeciwko Putinowi. Uznał go za bandytę, a on na dodatek nie osiąga celów militarnych, które sobie założył - dodał dziennikarz Onetu i koordynator POLITICO w Polsce.