Preview Mode Links will not work in preview mode

Raport międzynarodowy


Apr 11, 2024

Zaczynamy jednak od tego, że Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, był w Chinach. – Taka wizyta nic nie zmienia – komentuje Witold Jurasz – Chyba że ktoś bardzo chce się zajmować drzewami, a nie lasem. – Nie znamy żadnych szczegółów, z tych dwóch państw mało wycieka – dodaje Zbigniew Parafianowicz. Tymczasem, kiedy Ławrow był w Chinach, premier Japonii, Fumio Kishida, spotkał się z Joe Bidenem. I… to tyle na temat spotkań operacyjno-towarzyskich, odbywających się na tzw. wszelki wypadek. 

Poza tym komentujemy: 

  • Wezwanie ambasadora Izraela, Jakowa Liwne, do MSZ na spotkanie z wiceministrem spraw zagranicznych, Andrzejem Szejną.
  • Śmierć synów i wnuków przywódcy Hamasu, którzy zginęli w wyniku ataku drona i którą potwierdziło IDF (Siły Obronne Izraela) oraz reakcję, którą na wiadomość o stracie bliskich miał Isma’il Hanijja. Trzej synowie byli członkami Hamasu, jednak w ataku zginęły też ich dzieci – wnukowie Hanijji.
  • Izraelskie wojsko bombardujące ambasadę Iranu w Syrii.
  • Wypowiedzi Joe Bidena, który powiewa jak chorągiewka na wietrze i po raz kolejny ostro skrytykował premiera Izraela, Benjamina Netanjahu – tylko po to, żeby dzień później oświadczyć, że poparcie Stanów Zjednoczonych dla Izraela jest żelazne.
  • Decyzję Sądu Najwyższego w Arizonie w USA o zaostrzeniu prawa aborcyjnego, która przywróciła ustawę przewidującą zakaz aborcji również w wypadku gwałtu i kazirodztwa. Amerykańska prawica „odjeżdża” już naprawdę daleko – pytanie tylko, czy odjeżdżają politycy, czy jednak elektorat? Znowu obowiązuje tam regulacja z 1864 roku. Jakie stanowiska zajmują Joe Biden i Donald Trump?
  • Decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE, który unieważnił sankcje nałożone na czołowych rosyjskich oligarchów – Michaiła Fridmana i Piotra Awena, stwierdzając, że nie da się udowodnić ich szczególnych związków z Władimirem Putinem. 

To wszystko i wiele więcej w podcaście. Na „Raport międzynarodowy” zapraszają Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz.