Preview Mode Links will not work in preview mode

Raport międzynarodowy


Feb 15, 2024

Dobra wiadomość jest taka, że w drugą rocznicę wybuchu agresji Rosji na Ukrainę, Rosja Ukrainy nadal nie pokonała. Może jednak zdarzyć się tak, że będzie miała swoje małe zwycięstwo. Jak bardzo istotne jest to czy Rosja zdobędzie Awdijiwkę? Czy bronienie wszystkiego za wszelką cenę ma sens? O strategiach wojennych Ukrainy i Rosji oraz o tym, co byłoby teraz błędem z wojskowego punktu widzenia na przykładzie Awdijiwki i w kontekście Doniecka, ale nie tylko – rozmawiają Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz. Czym są „drogi życia” i jakie konsekwencje w czasie wojny ma dla miast ich odcięcie? Co to znaczy, że miasto może znaleźć się „w kotle” i dlaczego jest to swojego rodzaju kompleks ukraińskich dowódców? Które bitwy ukształtowały myślenie o tej wojnie? Dlaczego tak naprawdę Zełeński zdymisjonował Załużnego? 
 
W tym epizodzie wracamy też jak bumerang do Carlsona Tuckera, który właściwie był jedynie podstawką pod mikrofon do tego, żeby Putin mógł swój patostream nadawać i rozpowszechniać. 
 
Poza tym: jak powinien zachowywać się nasz rząd w momencie, w którym wynik wyborów prezydenckich w USA nie jest jeszcze przesądzony? Czy Donald Tusk mógłby sobie konkretne wypowiedzi pod adresem senatorów amerykańskich Republikanów najzwyczajniej... darować? To wszystko i wiele więcej w „Raporcie międzynarodowym”. Zapraszają Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz.