Preview Mode Links will not work in preview mode

Raport międzynarodowy


Apr 2, 2024

Parę tygodni temu pojawiła się wiadomość, że w Warszawie doszło do nieoficjalnych rozmów izraelskiego wywiadu z katarskimi służbami. Katar ma bliski kontakt z Hamasem, bo przywódcy Hamasu przebywają właśnie w tym kraju. Czy powinniśmy być zaskoczeni tym, że służby ze sobą rozmawiają? Były dyplomata Witold Jurasz wraz z gościem, generałem Markiem Dukaczewskim, byłym szefem Wojskowych Służb Informacyjnych uchylają rąbka tajemnicy i zdradzają kulisy działań wywiadowczych. 

– Nie jestem tym zaskoczony – komentuje w „Raporcie międzynarodowym” generał Dukaczewski – służby zawsze ze sobą rozmawiały. Tydzień temu w Katarze odbyło się kolejne spotkanie, w którym uczestniczył William Burns – szef CIA, szef Mossadu – David Barnea oraz wysocy funkcjonariusze służb egipskich. Spotkaniu przewodniczył premier Kataru. Czyli to spotkanie w Warszawie było przygotowaniem do dalszych rozmów – dodaje. – Te rozmowy dotyczą przede wszystkim uniknięcia i tak już ogromnej tragedii, jaka dzieje się w Gazie po incydentach z października ubiegłego roku.  

Z jednej strony mamy dyplomatów, reprezentujących poszczególne państwa. Ale jak tak naprawdę działają służby wywiadowcze w Polsce i na świecie? Na czym polega tzw. biały wywiad? Co z kontaktami, które pojawiają się poza oficjalną strukturą służb i kim są prowokatorzy, którzy skompromitowali niejednego przedstawiciela dyplomacji? Jak ważne w pracy wywiadowczej jest zaufanie, a jak ostrożność?  
 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych najsmaczniejszych, bo ukrytych aspektów relacji międzynarodowych, posłuchaj najnowszego epizodu „Raportu międzynarodowego” i rozmowy byłego dyplomaty – Witolda Jurasza z byłym szefem Wojskowych Służb Informacyjnych, generałem Markiem Dukaczewskim.