Preview Mode Links will not work in preview mode

Raport międzynarodowy


Mar 6, 2022

- Putin ewidentnie cierpi na rosnącą paranoję. Trzyma swojego ministra obrony kilkanaście metrów od siebie, a każdy przed wejściem do jego gabinetu jest dwukrotnie testowany na koronawirusa - mówił w podcaście "Raport międzynarodowy. Ukraina" Witold Jurasz, który w dalszej części programu rozmawia z prof. Hieronimem Gralą, historykiem i wieloletnim dyplomatą w Rosji.
- "Nowaja Gazieta" jest zamykana. To w połączeniu z nowym prawem, które przewiduje 15 lat więzienia za mówienie "nieprawdy", czyli prawdy o sytuacji w Ukrainie oznacza, że Rosja jest w zasadzie na granicy między dyktaturą a totalitaryzmem - powiedział dziennikarz Onetu.
- Poziom dominacji propagandy rosyjskiej jest taki, że nawet jakby Rosjanie tę wojnę przegrali, to ogłoszą, że ją wygrali i szczerze powiedziawszy, większość Rosjan w to uwierzy - stwierdził były dyplomata.
- Wicepremier Rosji zapowiada, że będzie konfiskować majątki firm, które się wycofują z tego kraju. Dlatego też Rosjanie nie zamierzają oddać samolotów, które są wyleasingowane. Na rynku lotniczym jest tak, że ponad połowa samolotów największych linii lotniczych na świecie nie jest własnością przewoźnika, tylko jest leasingowana od jednej z kilku potężnych korporacji międzynarodowych. Rosjanie stwierdzili, że nie oddadzą samolotów, czyli następuje wywłaszczenie. To jest wspaniała wiadomość, bo już nikt nigdy Rosji nie wyleasinguje samolotów. Rosjanie i tak nie będą tymi samolotami latać, bo nie będą mieć do nich części zamiennych. Oczywiście mogą przemontowywać części z jednego samolotu do drugiego, ale ogólnie, im głupiej Rosja postępuje, tym lepiej - mówił Jurasz.
- Cały czas jest pytanie, jaka przyszłość czeka prezydenta Zełenskiego. Wiemy o zamachach na jego życie, że jest grupa rosyjskich najemników, która na niego poluje. Zełenski ma niezwykle silną ochronę i to nie tylko ukraińską, więc myślę, że przetrwa - mówił w podcaście "Raport międzynarodowy. Ukraina" Witold Jurasz.
- Życie prezydenta Zełenskiego jest cenne z dwóch powodów. Jest on potrzebny Ukrainie, która walczy, ale po drugie jest on jeszcze bardziej potrzebny, gdyby Ukraina jednak nie zdołała się obronić przed Rosją - powiedział były dyplomata. - Na razie to wszystko dobrze wygląda. Rosjanie nie są w stanie nie tylko szturmować, ale też otoczyć Kijowa - dodał Jurasz.