Preview Mode Links will not work in preview mode

Raport międzynarodowy


May 21, 2024

Pułkownik Wojciech Martynowicz, autor książek “Zwyczajny szpieg. Wspomnienia” i “Zwyczajny szpieg. Powrót”, na zaproszenie Witolda Jurasza wraca do “Raportu międzynarodowego”. Tym razem by opowiedzieć o arcyciekawym analitycznym aspekcie działalności wywiadowczej. W poprzednim odcinku porozmawialiśmy z gościem o jego życiu w kontekście szpiegostwa i kariery w wywiadzie oraz o tym, czym właściwie służby wywiadowcze się zajmują. Czy w porównaniu do pracy analityków w innych dziedzinach, tajne informacje to tylko wisienka na torcie w pracy analityka, który działa na zlecenie wywiadu? Dlaczego Witold Jurasz ma niski poziom szacunku dla tzw. szczególarzy? Czy żeby być dobrym analitykiem w wywiadzie, trzeba mieć też doświadczenie operacyjne? Jeśli nie ma lepszej metody dochodzenia prawdy niż spór – jak działać w środowisku mocno zhierarchizowanym, w którym z przełożonym dyskutować po prostu nie można? Czy analiza wywiadowcza jest rzemiosłem, czy bardziej sztuką? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w najnowszym “Raporcie międzynarodowym”. Zapraszamy!

00:00 - Wstęp.
2:49 - Czy żeby być dobrym analitykiem w wywiadzie, trzeba mieć doświadczenie operacyjne?
7:12 - Jakie typy informacji interesują służby wywiadowcze? Co się dzieje, kiedy dostajemy taką informację?
11:26 - Czym się różni kariera w naszych służbach wywiadowczych od pracy w służbach wywiadowczych np. Stanów Zjednoczonych?
14:18 - O metodyce w analityce wywiadowczej w porównaniu do analityk innych dziedzin.
17:55 - O największych wyzwaniach stojących przed analitykiem, przyglądaniu się faktom i zabawie ze szczegółami.
22:10 - Co jest podstawą pracy w zespole analitycznym oraz o koncepcjach problemów analitycznych.
33:55 - Czy jeśli analityk się pomyli, jest skompromitowany? O zagrożeniach czyhających na początkujących analityków na przykładach z życia i historii wziętych.
45:00 - Polecenia książkowe Witolda Jurasza nawiązujące do tematu rozmowy.
49:00 - Czy żeby zespół analityczny był dobry, musi do siebie dopuścić kogoś, kto będzie mówił niewygodne rzeczy?
1:06:06 Pożegnanie.