Preview Mode Links will not work in preview mode

Raport międzynarodowy


Apr 18, 2024

Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz tym razem zaczynają od analizy wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Jakie może być pokłosie ataku, którego Iran dokonał na Izrael po tym, jak Izrael zaatakował wydział konsularny ambasady Iranu w Syrii? Wiele wskazuje na to, że atak został przeprowadzony w sposób, który był celowo nieskuteczny – tylko, czy aby na pewno? Można spekulować, czy Iran zrobił wszystko, by zminimalizować skutki ataku, a także czy powtórzenie ataku mogłoby być bardziej efektywne. – Gdyby Iran powtórzył taki atak jeszcze raz, na przykład dwie godziny później, to obrona powietrzna Izraela nie byłaby już tak skuteczna. To jest ta 99-procentowa skuteczność, którą można przypisać Izraelowi, ale to jest obrona jednorazowa – komentuje Zbigniew Parafianowicz.

W podcaście również o tym:

– Dlaczego ten atak na Izrael był po stronie Iranu bezprecedensowy?

– Dlaczego fakt, że Jordania – kraj arabski, bronił Izraela (i swojej przestrzeni powietrznej), jest być może najciekawszym elementem całej tej układanki?

– O tym, że Izrael stoi przed koniecznością zachowania równowagi między reakcją na atak Iranu a utrzymaniem wizerunku – zwłaszcza w kontekście nieuchronnie zbliżającego się rozliczenia premiera Netanjahu z operacji w Strefie Gazy. Mija sześć miesięcy, a cele, czyli zlikwidowanie Hamasu i uwolnienie zakładników, nie zostały zrealizowane.

Ale także o spotkaniu Premiera Donalda Tuska z premier Danii Mette Frederiksen w Warszawie oraz o obronie powietrznej Polski, europejskiej tarczy powietrznej (European Sky Shield) i systemach Pilica, Narew, Wisła.

Więcej – w podcaście, na “Raport międzynarodowy” zapraszają Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz.