Aug 12, 2024
W końcu się stało. Myślę, że Donald Tusk gromadził materiał, co się działo za rządów PiS i w końcu są pierwsze informacje o rozliczeniach. Tak piątkową konferencję prasową premiera Donalda Tuska, podsumowała Magdalena Rigamonti. Premier przedstawił pierwsze ustalenia w sprawie rozliczenia rządów PiS, podał, że niezgodnie z prawem miało być wydane około 100 mld zł. Premier dodał, że liczba zawiadomień do organów ścigania w tych sprawach to ponad 60. Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na zarzuty wystosowane w stronę PiS-u stwierdził, że obecna patowładza w dalszym ciągu chce się posługiwać fałszywą propagandą. Tak skonstruowano te 100 mld zł, które w potocznym rozumieniu mają być po prostu "ukradzione" przez Prawo i Sprawiedliwość. Prezes również tłumaczył, że wspieranie przez nich różnych organizacji nie miało nic wspólnego z kampanią wyborczą. Bartosz Węglarczyk zwrócił uwagę, że prezes Kaczyński, mówiąc, "trzeba wesprzeć swoich, bo stracimy władzę", powiedział prawdę.
Naczelni zastanawiali się również, co trzeszczy w PiS. Była premier, Beata Szydło na portalu X pisała "Jeśli tak bardzo nie chcecie mnie w kierownictwie PiS, to powiedzcie to publicznie, a nie biegajcie anonimowo szeptać dziennikarzom. Odwagi, Panowie!". Czy faktycznie straci stanowisko w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości, okaże się podczas wrześniowego kongresu partii.
Naczelni wrócili również do sprawy wymiany więźniów, do której doszło 1 sierpnia w Ankarze. Jednym z wymienionych więźniów był rosyjski szpieg, Pablo Gonzalez, który mieszkał przez kilka lat w Polsce. Portal Frontstory opisał jeszcze jedną bohaterkę historii Pablo Gonzaleza, jego partnerkę, polską dziennikarkę. Kobieta usłyszała zarzuty pomocy w szpiegostwie, lecz nie została tymczasowo aresztowana. Dzięki związkowi z nią, Pablo Gonzalez miał dostęp do wielu osób z różnych środowisk.
Ostatnio lawinę komentarzy wywołała wypowiedź minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która w rozmowie z Mikołajem Kunicą w Onet Rano przyznała, że nie wykluczałaby podwyższenia wieku emerytalnego. Ministra ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, zaprzeczyła, że rząd prowadził dyskusję na ten temat i zadeklarowała, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie. Czy faktycznie, to słuszna postawa? Nasi Naczelni mają wątpliwości co do tego.
Na koniec Naczelni podsumowali sukcesy Polaków na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Polacy zdobyli na nich łącznie 10 medali i jest to najsłabszy wynik od 1956roku. Po tych igrzyskach należy postawić pytanie, czemu jesteśmy tak słabi sportowo i jak należy stworzyć sponsoring sportu, który opłacałby się prywatnym podmiotom.
Zapraszamy na kolejny odcinek Naczelnych oraz zachęcamy do słuchania podcastu w każdy poniedziałek o godz. 19.00 na stronie Onetu, a także w aplikacji Onet Audio. Zapraszamy również do pisania do Naczelnych na adres naczelni@onet.pl.